Tuesday, July 7, 2009

21. YÜZYILA HAZIRLANMAK İÇİN OKUNACAK 100 KİTAP

Bana dostlardan yöneltilen bir soru var: Hangi kitapları okuyorsunuz? Hangi kitapları tavsiye edersiniz? Küresel gündemde çok konuşulan ve etki oluşturan, geleceği belirleyen kitaplar hangileri?

Bugün bu sütunda bu konuya sizlere 100 kitap önererek yanıt vereceğim. Sizler için disiplinler arası bir ufuk turu yaptım ve beni etkileyen kitaplar listesi çıkardım. İşletme, yönetim, ekonomi, sağlık, teknoloji, sivil toplum, ekoloji, kültür, öğrenme, gelişim, eğitim, değerler, küreselleşme alanlarında ses getiren, ufuk açan ve etki oluşturan kitapları derledim. Disiplinler ötesi bir liste çıkarmaya özen gösterdim. Ancak, şunu da ifade etmeden geçemeyeceğim: Bu 100 kitaplık liste 21. yüzyıla hazırlanma adına halen yetersiz kalıyor. Bu listede olmayan ama harika açılımlar yakalayan yüzlerce başka kitap daha var. Ayrıca bu konularda her yıl binlerce ilginç makale sürekli yayınlanıyor ve dünya bilim gündemine giriyor.

Bilgi patlaması yaşanan bir çağda atı alan Üsküdar’ı geçiyor. Listeden göreceksiniz ki küresel dünyanın tartıştığı konular ülkemizin siyaset-futbol-magazin gündeminden çok ama çok farklı!

21. yüzyılı oturduğumuz yerden seyrederek ve kısır tartışmalarla yakalayamayız. Bizler toplumsal bir okuma, bilim, eğitim, araştırma, teknoloji ve yenilik seferberliği başlatmadıkça ve heybemizi doldurmadıkça Türkiye dünya dengeleri içinde hak ettiği lider konumu yakalayamaz.

Evet kitaplarımıza geri dönelim: Bu kitaplardan bazıları daha kolay okunur ve pratik odaklı, bazıları ise oldukça derin ve bilimsel. Bazıları Harvard, MIT gibi prestijli üniversitelerden çıkmış akademik ağırlığı yüksek kitaplar. Bazıları sahalarında dünyaca ünlü uzmanlar tarafından kaleme alınmış. Ama sonuçta yeni çağda yaşadığımız küresel değişimi ve gelişmeleri güzel özetleyen ve yorumlayan kitaplar bunlar.

Kitapların isimlerini İngilizce adlarıyla korudum, öyle yapmak zorundaydım. Çünkü bu kitapların çok ama çok azı Türkçeye çevrilmiş durumda. Üzülerek ifade edeyim ki, çoğu zaman bizim sahamızda bir kitap Türkçeye çevrilene kadar kitaptaki kavramlar neredeyse eskimiş oluyor. Kim ne derse desin, küresel gelişmeleri takip edebilme adına İngilizcenin kritik rolü burada ortaya çıkıyor.

Biz Türkçemizi yeryüzünün her köşesinde konuşulan tanınır bir dünya dili ve bilim dili haline getirmedikçe bu böyle devam edecek. Biz bilim ve teknolojide yeni atılımlar yapmadıkça, patentler kazanmadıkça, ARGEye yatırım yapmadıkça, heybemizi doldurmadıkça, sosyal bilimlerde yeni modellerimizi ortaya koymadıkça, eğitim sistemimizi düzeltmedikçe, üniversitelerimizde kalıcı reform yapmadıkça, kafalarımızı değiştirmedikçe, ayrımcılığa ve kayırmaya son vermedikçe, kendimize güvenmedikçe, uzun vadeli vizyon ortaya koymadıkça, kısır siyaset ağında debelendikçe, yapay gündemlerle zaman kaybettikçe, birbirimizle uğraştıkça bu böyle devam edecek.

Neyse, Çetin Altan’ın ifadesiyle enseyi karartmayalım ve kendi hayatımızda küçük pozitif değişiklikler oluşturmaya çalışarak değişime kendi içimizden ve kendi heybemizden başlayalım. Örneğin, aşağıdaki listeden ilgi alanımıza göre 10 adet kitap seçip bulalım, özet çıkaralım, okuma grupları oluşturalım, birbirimizle paylaşalım. Muhteşem ufuk yolculuğu başlasın! İyi okumalar efendim.


FAHRİ’NİN 21. YÜZYILA HAZIRLANMAK İÇİN 100 KİTAP LİSTESİ

21. YÜZYILDA İŞ DÜNYASI

Business 2010: Trends and Technologies to Shape Our WorldIan Pearson and Michael Lyons. Spiro Press. 2003.

Chaotics: An Agenda for Business and Society in the 21st CenturyGeorges Anderla, Anthony Dunning, and Simon Forge. Praeger. 1997.

The Chinese Century: The Rising Chinese Economy and Its Impact on the Global Economy, the Balance of Power, and YourJobOded Shenkar. Wharton School Publishing. 2004.

The Coming Biotech Age: The Business of Bio-MaterialsRichard W. Oliver. McGraw-Hill. 2000.

The Disposable American: Layoffs and Their ConsequencesLouis Uchitelle. Knopf. 2006.

Digital Capital: Harnessing the Power of Business WebsDon Tapscott, David Ticoll, and Alex Lowy. Harvard Business School Press. 2000.

The Dream Society: How the Coming Shift from Information to Imagination Will Transform Your BusinessRolf Jensen. McGraw-Hill. 1999.

The Experience Economy: Work Is Theatre & Every Business a StageB. Joseph Pine II and James H. Gilmore. Harvard Business School Press. 1999.

Experimentation Matters: Unlocking the Potential of New Technologies for InnovationStefan H. Thomke. Harvard Business School Press. 2003.

Getting To The Better Future: A Matter of Conscious Choosing: How Business Can Lead the Way to New PossibilitiesJohn E. Renesch. New Business Books. 2000.

Megatrends 2010: The Rise of Conscious Capitalism: Seven New trends That Will Transform How You Work, Live and InvestPatricia Aburdene. Hampton Roads.

The New Rules of Corporate Conduct: Rewriting the Social CharterIan Wilson. Quorum. 2000.

A Spiritual Audit of Corporate America: A Hard Look at Spirituality, Religion, and Values in the Workplace Ian I. Mitroff and Elizabeth A. Denton. Jossey-Bass. 1999.

What We Learned in the Rainforest: Business Lessons from Nature Tachi Kiuchi and Bill Shireman. Berrett-Koehler. 2002.

21. YÜZYILDA KREATİF DÜŞÜNCE VE YENİLİK

Cracking Creativity: The Secrets of Creative Genius Michael Michalko. Ten Speed Press. 1998.

The Creative Problem Solver's Toolbox A Complete Course in the Art of Creating Solutions to Problems of Any Kind Richard Fobes. Solutions Through Innovation. 1993.

Creativity and Innovation For ManagersBrian Clegg. Butterworth-Heinemann. 1999.

Creativity: Flow and the Psychology of Discovery and Invention Mihaly Csikszentmihalyi. HarperCollins. 1996.

The Gifted Adult: A Revolutionary Guide for Identifying and Mastering Your Exceptional GiftsMary-Elaine Jacobsen. Ballantine. 1999.

The Hidden Intelligence: Innovation Through IntuitionSandra Weintraub. Butterworth-Heinemann. 1998.

The Medici Effect: Breakthrough Insights at the Intersection of Ideas, Concepts, and CulturesFrans Johansson. Harvard Business School Press. 2004.

New Ideas About New Ideas: Insights on Creativity from the World's Leading InnovatorsShira P. White with G. Patton Wright. Perseus Publishing. 2002.

The Seeds of Innovation: Cultivating the Synergy That Fosters New Ideasby Elaine Dundon. AMACOM. 2002.

21. YÜZYILDA EKONOMİ

Beyond Globalization: Shaping a Sustainable Global Economyby Hazel Henderson. Kumarian Press. 1999.

Building A Win-Win World: Life Beyond Global Economic Warfareby Hazel Henderson. Paperback. Berrett-Koehler. 1996.

A Civil Economy: Transforming the Marketplace in the Twenty-First Century (Evolving Values for a Capitalist World) by Severyn Bruyn. University of Michigan Press. 2000.

Digital Economics: How Information Technology Has Transformed Business Thinkingby Richard B. McKenzie. Praeger. 2003.

Eco-Economy: Building a New Economy for the Environmental Ageby Lester R. Brown. W.W. Norton. 2001. 224 pages

It's Alive: The Coming Convergence of Information, Biology, and Businessby Christopher Meyer and Stan Davis. Crown Publishing Group. 2003. 288 pages.

21. YÜZYILDA EĞİTİM

The Creation of the Future: The Role of the American University by Frank H.T. Rhodes. Cornell University Press. 2001.

Cyberschools: An Education Renaissance by Glenn R. Jones. Foreword by Alvin and Heidi Toffler. Jones Digital Century. 1997.

Education for the Twenty-First Centuryby William H. Boyer. Caddo Gap Press. 2002.

Preparing Schools And School Systems For The 21st Centuryby Frank Withrow with Harvey Long and Gary Marx. American Association of School Administrators. 1999.

Preparing Students For The 21st Century by Donna Uchida with Marvin Cetron and Floretta McKenzie. American Association of School Administrators. 1996.

The University In Transformation: Global Perspectives on the Futures of the Universityedited by Sohail Inayatullah and Jennifer Gidley. Bergin & Garvey/Greenwood Publishing Group. 2000.

21. YÜZYILDA ÇEVRE VE EKOLOJİ

The Earth’s Biosphere: Education, Dynamics, and Changeby Vaclav Smil. MIT Press. 2002.

Ecological Security: An Evolutionary Perspective on Globalizationby Dennis Clark Pirages and Theresa Manley DeGeest. Rowman and Littlefield. 2004.

Economics for Collaborative Environmental Management: Renegotiating the Commons by Graham R. Marshall. Earthscan. 2005.

State of the World 2005: Redefining Global Securityby The Worldwatch Institute. W.W. Norton. 2005.

Environmentalism and the Technologies of Tomorrow: Shaping the Next Industrial Revolution edited by Robert Olson and David Rejeski. Island Press. 2005.

One Planet, Many People: Atlas of Our Changing Environment by the United Nations Environment Programme. 2005.

Plows, Plagues and Petroleum: How Humans Took Control of the Climateby William F. Ruddiman. Princeton University Press. 2005.

State of the World 2006: Special Focus: China and India by The Worldwatch Institute. W. W. Norton & Company. 2006.

Sustainable Energy: Choosing Among Options by Jefferson W. Tester, et al. MIT Press. 2005.

Vital Signs 2005: The Trends That Are Shaping Our Future edited by Linda Starke, the Worldwatch Institute. W.W. Norton & Company. 2005.

21. YÜZYILDA KÜLTÜR VE MEDENİYET

Foresight Principle: Cultural Recovery in the 21st Century by Richard A. Slaughter. Praeger. 1995. 232 pages.


Foundations of Futures Studies: Human Science for a New Era: History, Purposes, and Knowledge by Wendell Bell. Transaction Publishers. 2003.


Foundations of Futures Studies: Human Science for a New Era. Values, Objectivity, and the Good Society by Wendell Bell. Transaction Publishers. 1996.


A View From The Year 3000: A Ranking of the 100 Most Influential Persons of All Timeby Michael H. Hart. Poseidon Press. 1999.

A Brief History of the Smileby Angus Trumble. Basic Books.

All Connected Now: Life in the First Global Civilizationby Walter Truett Anderson. Westview Press. 2001.

The Future Factor: The Five Forces Transforming Our Lives and Shaping Human Destinyby Michael G. Zey. McGraw-Hill. 2000.

21. YÜZYILDA SAĞLIK

Liberation Biology: The Scientific and Moral Case for the Biotech Revolution by Ronald Bailey. Prometheus Books. 2005.

The New Brain: How the Modern Age Is Rewiring Your Mindby Richard Restak. Rodale Press. 2003.

The Secret Life of the Brainby Richard Restak. Dana Press/Joseph Henry Press. 2001.

21st Century Health Care In Latin America And The Caribbean: Prospects For Achieving Health For Alledited by Clement Bezold, Julio Frenk, and Shaun McCarthy. Institute for Alternative Futures (IAF). 1998.

21. YÜZYILDA BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

Beyond Mobile: People, Communications and Marketing in a Mobilized World by Mats Lindgren, Jörgen Jedbratt, and Erika Svensson. Palgrave. 2002.

Digital Futures: Living in a Dot-Com Worldedited by James Wilsdon. Earthscan. 2001.

Faster: The Acceleration of Just About Everythingby James Gleick. Pantheon. 1999.

Media Mythmakers: How Journalists, Activists, and Advertisers Mislead Usby Benjamin Radford. Prometheus Books. 2003.

Planet Broadbandby Rouzbeh Yassini. Cisco Press. 2004.

Smart Mobs: The Next Social Revolutionby Howard Rheingold. Perseus Publishing. 2002.

We've Got Blog: How Weblogs Are Changing Our Culture edited by John Rodzvilla. Perseus Publishing. 2002.

21. YÜZYILDA YÖNETİM

Building on the Promise of Diversity: How We Can Move to the Next Level in Our Workplaces, Our Communities, and Our Societyby R. Roosevelt Thomas Jr. American Management Association. 2005.

The Dance Of Change: The Challenges to Sustaining Momentum in Learning Organizationsby Peter Senge et al. Currency-Doubleday. 1999.

The Forward-Focused Organizationby Stephen C. Harper. AMACOM. 2001.

Free Market Fusion: How Entrepreneurs and Nonprofits Create 21st Century Successby Glenn R. Jones. Cyber Publishing Group. 1999.

The Future Of Leadershipedited by Warren Bennis, Gretchen Spreitzer, and Thomas G. Cummings. Jossey-Bass. 2001.

The Infinite Resource: Creating and Leading the Knowledge Enterpriseedited by William E. Halal. Jossey-Bass. 1998.

Managing Crises Before They Happen: What Every Executive and Manager Needs to Know About Crisis Managementby Ian I. Mitroff, with Gus Anagnos. AMACOM. 2001.

The New Management: Democracy and Enterprise Are Transforming Organizations by William E. Halal. Paperback. Berrett-Koehler. 1996.

The Organization Of The Future edited by Frances Hesselbein, Marshall Goldsmith, and Richard Beckhard. Foreword by Peter F. Drucker. Jossey-Bass. 1997.

Shaping The Adaptive Organization: Landscapes, Learning, and Leadership in Volatile Timesby William E. Fulmer. AMACOM. 2000

Creating Your Future: Five Steps To The Life Of Your Dreamsby Dave Ellis. Houghton Mifflin. 1998.

Finding Flow: The Psychology of Engagement with Everyday Life by Mihaly Csikszentmihalyi. BasicBooks. 1997.

The Key to Sustainable Cities: Meeting Human Needs and Transforming Community Systemsby Gwendolyn Hallsmith. New Society Publishers. 2003.

Strategic Thinking And The New Science: Planning in the Midst of Chaos, Complexity, and Changeby T. Irene Sanders. Free Press. 1998.

The Network Society: From Knowledge to Policy edited by Manuel Castells and Gustavo Cardoso. Center for Transatlantic Relations, the School for Advanced International Studies, Johns Hopkins University. 2006.

21. YÜZYILDA BİLİM VE TEKNOLOJİ

The Biotech Century: Harnessing the Gene and Remaking the Worldby Jeremy Rifkin. Tarcher/Putnam. 1998.

Earth System Analysis for Sustainability edited by Hans Joachim et al. The MIT Press. 2004.

The Genomics Age: How DNA Technology is Transforming the Way We Live and Who We Areby Gina Smith. AMACOM. 2004.

The Infinite Book: A Short Guide to the Boundless, Timeless and Endlessby John D. Barrow. Pantheon Books. 2005.

Nanofuture: What’s Next for Nanotechnologyby J. Storrs Hall. Foreword by K. Eric Drexler. Prometheus Books. 2005.

The Next Fifty Years: Science in the First Half of the Twenty-First Centuryedited by John Brockman. Vintage Books. 2002.

Our Molecular Future: How Nanotechnology, Robotics, Genetics, and Artificial Intelligence Will Transform Our Worldby Douglas Mulhall. Prometheus Books. 2002.

Technofutures: How Leading-Edge Technology Will Transform Business in the 21st Centuryby James Canton. Hay House. 1999.

Wondergenes: Genetic Enhancement and the Future of Societyby Maxwell J. Mehlman. Indiana University Press. 2003.

21. YÜZYILDA KÜRESELLEŞME, TOPLUM VE DEĞERLER

Emergence: The Shift from Ego to Essence. 10 Steps to the Universal Humanby Barbara Marx Hubbard. Walsch Books. 2001.

The Future of Values: 21st-Century Talksedited by Jérôme Bindé. Berghahn Books/UNESCO Publishing. 2004.

The New Golden Rule: Community and Morality in a Democratic Societyby Amitai Etzioni. Basic Books. 1996.

The Next Enlightenment: Integrating East and West in a New Vision of Human Evolutionby Walter Truett Anderson. St. Martin's Press. 2003.

Planetary Citizenship: Your Values, Beliefs and Actions Can Shape a Sustainable Worldby Hazel Henderson and Daisaku Ikeda. Middleway Press. 200 pages. 2004.

Capitalizing on Career Chaos: Bringing Creativity and Purpose to Your Work and Lifeby Helen Harkness. Davies-Black Publishing. 2005.

The Future Workforce: The 21st-Century Transformation of Leaders, Managers, and Employees Irving Buchen Rowman & Littlefield Education. 2005.

Building Sustainable Societies: A Blueprint for a Post-Industrial Worldedited by Dennis C. Pirages. M.E. Sharpe. 1996.

Global Trends and Global Governanceedited by Paul Kennedy, Dirk Messner, and Franz Nuscheler. Pluto Press. 2002.

High Noon: Twenty Global Problems, Twenty Years to Solve Themby J.F. Rischard. Basic Books. 2002.

Keys To The 21st Centuryedited by Jérôme Bindé. UNESCO Publishing/Berghahn Books. 2001.

Spiral Dynamics: Mastering Values, Leadership, and Change by Don Edward Beck and Christopher C. Cowan. Blackwell Publishers. 1996.

The World Café: Shaping Our Futures Through Conversations That Matter by Juanita Brown with David Isaacs and the World Café Community. Berrett-Koehler Publishers. 2005.

No comments: